1002.0 - Australian Statistics Advisory Council - Annual Report, 2006-07  
Previous ISSUE Released at 11:30 AM (CANBERRA TIME) 12/10/2007   
   Page tools: Print Print Page Print all pages in this productPrint All RSS Feed RSS Bookmark and Share Search this Product  
Contents >> Appendix 1 - Membership of Council and Attendance at Meetings

MEMBERSHIP OF COUNCIL AND ATTENDANCE AT MEETINGS


Membership of Council at 30 June 2007 and Date of Initial Appointment

MemberPosition
Date first appointed

Mr Geoff AllenDirector, The Allen Consulting
Group
1 March 2007
Mr Brian Pink Australian Statistician (ex officio)
5 March 2007
Prof. Tony BarnesSenior Director
Economic and Social Analysis
Northern Territory Treasury
1 October 2004
Mr Roger BealeSenior Associate
The Allen Consulting Group
15 May 2005
Ms Glenys BeauchampDeputy Secretary
Department of Families, Community
Services and Indigenous Affairs
27 April 2006
Ms Leith BoullyDirector
Boully Pastoral Co Pty Ltd
15 May 2005
Dr Peter CrossmanAssistant Under Treasurer and Queensland
Government Statistician
Office of Economic and Statistical Research
Queensland Treasury
11 March 1999
Ms Pam DavorenDeputy Chief Executive
Policy Division
ACT Chief Minister's Department
18 November 2005
Mr Clem DohertyChairman
Like Minded Individuals Pty Ltd
1 May 1997
Ms Elaine Henry OAMChief Executive Officer
The Smith Family
15 May 2005
Mr Peter HornDirector
Fiscal Strategy
New South Wales Treasury
1 May 2003
Professor Graeme HugoFederation Fellow
Professor of Geography & Director of the National Centre for Social
Application of Geographic Information Systems
The University of Adelaide
15 May 2005
Mr Vin Martin Director
Economic and Financial Policy Division
Victorian Department of Treasury and Finance
1 October 2004
Dr James Moody General Manager
International Development
CSIRO
15 May 2005
Mr David ParkerExecutive Director, Macroeconomic Group
Department of the Treasury
15 May 2005
Mr Greg Philp Assistant Director
Economic Policy Branch
Department of Treasury and Finance
Tasmania
1 June 2005
Mr Michael Potter Director
Economics and Taxation
Australian Chamber of Commerce and Industry
15 May 2005
Mr Leigh PurnellExecutive Director (International)
Australian Industry Group
15 May 2005
Mr David SmithExecutive Director (Economic)
Western Australia Department of Treasury and Finance
28 January 2005
Mr John Spasojevic Secretary
Commonwealth Grants Commission
15 May 2005
Professor Fiona Stanley ACDirector
Telethon Institute for Child Health Research
1 April 2003
Ms Louise SylvanDeputy Chair
Australian Competition and Consumer Commission
1 March 2005
Mr Ben WilsonDirector
National Competition and Policy
Intergovernmental Relations Cabinet Office
Government of South Australia
12 June 2007

Changes in Membership since 30 June 2006

12 January 2007Mr Dennis Trewin retired
28 February 2007Professor Sandra Harding retired
1 March 2007 Appointment of Mr Geoff Allen
5 March 2007 Appointment of Mr Brian Pink
12 June 2007Dr Adam Graycar resigned
12 June 2007 Appointment of Mr Ben Wilson

Meetings of Council 2006–07

Meetings of Council 2006–07
28 November 2006
5 June 2007

Attendance at Meetings

Attendance
ChairpersonProfessor Sandra Harding
Mr Geoff Allen
1
1
Australian StatisticianMr Dennis Trewin
Mr Brian Pink
1
1
State and Territory Representatives
South AustraliaDr Adam Graycar
2
QueenslandDr Peter Crossman
Mr Greg Pole
1
1(a)
New South WalesMr Peter Horn
1
Northern TerritoryProfessor Tony Barnes
2
VictoriaMr Vin Martin
Ms Jane Brockington
1
1(b)
TasmaniaMr Greg Philp
2
Western Australia Mr David Smith
2
Australian Capital TerritoryMs Pam Davoren
Mr Philip Mitchell
1
1(c)
Other MembersMr Roger Beale
Ms Glenys Beauchamp
Ms Leith Boully
Mr Clem Doherty
Ms Elaine Henry
Professor Graeme Hugo
Dr James Moody
Mr David Parker
Mr Steven Kennedy
Mr Michael Potter
Mr Leigh Purnell
Mr John Spasojevic
Professor Fiona Stanley
Ms Louise Sylvan
1
2
1
2
2
1
2
1
1(d)
1
1
1
0
2

(a) Attended as a proxy for Mr Peter Crossman at the June 2007 meeting.
(b) Attended as a proxy for Mr Vin Martin at the June 2007 meeting.
(c) Attended as a proxy for Ms Pam Davoren at the June 2007 meeting.
(d) Attended as a proxy for Mr David Parker at the June 2007 meeting.


Previous PageNext Page