1002.0 - Australian Statistics Advisory Council - Annual Report, 2000-01  
Previous ISSUE Released at 11:30 AM (CANBERRA TIME) 18/01/2002   
   Page tools: Print Print Page Print all pages in this productPrint All RSS Feed RSS Bookmark and Share Search this Product  
Contents >> Appendix 2 - Membership of Council and Attendance at Meetings

Appendix 2 - Membership of Council and Attendance at Meetings

Membership of Council, 30 June 2001

MemberPositionDate first appointed
Mr John MacLeodChairman17.03.83

Mr Dennis TrewinAustralian Statistician (ex officio)

Ms Christine BierbaumExecutive Director,
Industry Policy and Planning
Department of Industry and Trade
South Australia

Mr Ken ClarkeUnder Treasurer
Northern Territory Treasury

Mr Richard CoxDirector
Fiscal Strategy
New South Wales Treasury

Dr Peter CrossmanGovernment Statistician
Queensland Treasury Corporation

Prof. Peter DawkinsDirector & Ronald Henderson
Melbourne Institute of Applied
Economics and Social Research
University of Melbourne

Mr Clem DohertyChairman
Like Minded Individuals
01.05.97 (a)

Prof. Meredith Edwards, AMDeputy Vice Chancellor
University of Canberra
01.03.88 (a) (b)

Mrs Bridget FayeCompany Director01.05.97 (a)

Dr David FilbyDeputy Director-General
Policy and Outcomes
Queensland Health Department
01.04.98 (a)

Ms Betty HounslowDirector
Australian Council of Social Service
01.05.97 (a)

Dr Steven KatesChief Economist
Australian Chamber of
Commerce and Industry
01.09.91 (a)

Mr Mark KerslakeDeputy Secretary
Economic and Financial Policy Division
Department of Treasury and Finance

Dr Michael KirbyDirector
Economic Policy and Financial Strategy
Department of Treasury and Finance

Ms Sandra LambertGeneral Manager
Policy Group
Chief Minister's Department
Australian Capital Territory

Ms Anne NolanExecutive Director (Economic)
Department of Treasury and Finance
Western Australia

Dr Ron SandlandDeputy Chief Executive




Membership had expired at 30 June 2001, however attended as observers.

Did not serve on Council between April 1990 and March 1995 (REAPPOINTED 01.03.95)

Formal appointment processes not yet finalised as at 30 June 2001.

Changes in Membership Since 30 June 2000

July 2000Mr Alan Cullen resigned
July 2000Mr Tony Stubbin resigned
August 2000Mr Tim Marney resigned
October 2000Prof. Max Neutze deceased
November 2000Mr Jeff Harmer resigned
April 2001Dr Ken Henry resigned

Meetings of Council 2000-01

13 July 2000
23 November 2000
20 April 2001

Attendance at Meetings

ChairmanMr John MacLeod3
Australian StatisticianMr Dennis Trewin3

State/Territory Representatives

New South WalesMr Richard Cox

VictoriaDr Michael Kirby

QueenslandDr Peter Crossman

Western AustraliaMs Hazel Kural (a)
Ms Anne Nolan

South AustraliaMs Christine Bierbaum

TasmaniaMr Chris Lock (a)

Northern TerritoryMr Tony Stubbin (b)
Mr Peter Jones (a)

Australian Capital TerritoryMs Sandra Lambert
Mr Ian Hubbard (a)

Other Members
Mr Alan Cullen (b)1
Prof. Peter Dawkins3
Mr Clem Doherty2
Prof. Meredith Edwards, AM2
Mrs Bridget Faye2
Dr David Filby1
Dr Ken Henry (b)1
Dr James Horne (a)1
Ms Betty Hounslow3
Mr Wayne Jackson (a)2
Dr Steven Kates3
Prof. Max Neutze, AO (b)1
Dr Ron Sandland0
(A) proxy
(B) member for part year only - see changes in membership 'since 30 June 2000

Previous PageNext Page