1002.0 - Australian Statistics Advisory Council - Annual Report, 2001-02  
Previous ISSUE Released at 11:30 AM (CANBERRA TIME) 13/11/2002   
   Page tools: Print Print Page Print all pages in this productPrint All RSS Feed RSS Bookmark and Share Search this Product  
Contents >> Appendix 2 - Membership of Council and Attendance at Meetings

Appendix 2 - Membership of Council and Attendance at Meetings

Membership of ouncil at 30 June 2002 and Date of Initial Appointment
MemberPositionDate first appointed
Prof. Sandra HardingDean01.03.02
Faculty of Business
Queensland University of Technology
Mr Dennis TrewinAustralian Statistician (ex officio)05.07.00
Ms Christine BierbaumExecutive Director01.12.97
Industry Policy and Planning
Department of Industry and Trade
South Australia
Mr Richard CoxDirector01.05.97
Fiscal Strategy
New South Wales Treasury
Dr Peter CrossmanAssistant Under Treasurer and11.03.99
Queensland Government Statistician
Office of Economic and Statistical Research
Queensland Treasury
Mr Clem DohertyChairman01.05.97(a)
Like Minded Individuals Pty Ltd
Ms Betty HounslowPrincipal Consultant01.05.97(a)
RPR Consulting
Mr Wayne JacksonDeputy Secretary01.03.02
Department of Family and
Community Services
Dr Steven KatesChief Economist01.09.91(b)
Australian Chamber of Commerce
and Industry
Dr Michael KirbyDirector01.09.98
Economic, Social and Environmental
Group
Department of Treasury and Finance
Victoria
Ms Sandra LambertDeputy Chief Executive, Policy03.01.00
Chief Minister’s Department
Australian Capital Territory
Mr Chris LockDirector, Economic Policy Branch 01.06.02
Department of Treasury and Finance
Tasmania
Ms Anne NolanExecutive Director (Economic)01.02.02
Department of Treasury and Finance
Western Australia
Dr Martin ParkinsonExecutive Director (Economic Group)01.03.02
Department of the Treasury
Ms Louise SylvanChief Executive01.03.02
Australian Consumers Association

(a) Membership expired at 30 April 2000, however attended subsequent Council meetings as an observer until formally reappointed 1 March 2002.
(b) Membership expired at 31 August 2000, however attended subsequent Council meetings as an observer until formally reappointed 1 March 2002.


Changes in membership since 30 June 2001
30 September 2001Mr John MacLeod’s term of appointment expired
31 March 2002Prof. Peter Dawkins’ term of appointment expired
1 February 2002Appointment of Ms Anne Nolan
1 March 2002Appointments of Prof. Sandra Harding,
Mr Wayne Jackson, Dr Martin Parkinson, and
Ms Louise Sylvan
1 June 2002Appointment of Mr Chris Lock


Meetings of Council 2001–02

23 May 2002


Attendance at meetings
Attendance
ChairpersonProf. Sandra Harding1
Australian StatisticianMr Dennis Trewin1
State/territory
representatives
New South WalesMr Richard Cox1
VictoriaMr Rob Brooker(a)1
QueenslandDr Peter Crossman1
Western AustraliaMs Anne Nolan1
South AustraliaMs Christine Bierbaum1
TasmaniaMr Iain Meaney(b)1
Northern TerritoryMr Peter Jones(b)1
Australian Capital TerritoryMs Sandra Lambert1
Other Members
Prof. Peter Dawkins(b)1
Mr Clem Doherty1
Ms Betty Hounslow1
Dr Steven Kates1
Mr Wayne Jackson1
Dr Martin Parkinson1
Ms Louise Sylvan1

(a) proxy for Dr Michael Kirby.
(b) attended as an observer.


Previous PageNext Page